Nu har vi stängt böckerna för oktober månad. Vi omsatte totalt under månaden 395 217 kr och 4 416 877 kr sedan nyår. Totalt sett ett litet underskott under oktober men fortfarande ett bra överskott sedan nyår om 223 971 kronor.
Balansräkningen
Leverantörsskulderna har ökat kraftigt senaste månaden vilket beror på att vi fått hem kalendrar och Sverigelotter för 153 000 kr, vi har fått fakturan men har lång kredittid på den så vi ska hinna sälja och få in så mycket stålar som möjligt innan det är dags att betala. Vi kommer alltså att ha lite högre leverantörsskulder över nyår.
Vi kommer också köpa hem Bingolotter som vanligt inför helgerna så en svacka i likviditeten lär vi räkna med innan allt är reglerat och klart en bit in i nya året, Ni kan hjälpa till och mildra likvid-dippen och förstärka vår ekonomi genom att sälja Lotter och kalendrar, först o främst se till att Ni själva har förstås!
Vi har betalat de nya hockeyställen men balanserar ändå en bra likviditet om 377 088 kr.
Balansräkningen
Gemensamt
Vi har hyrt ut SIV:an bra även denna månad, och en del av intäkterna förs på gemensamt. Av 66 997 kr totalt i föreningen hamnade 37 822 kr här.
Totalt blir det då ett litet överskott i månaden på 7 786 kr men underskottet sedan nyår är 26 997 kr.
Gemensamt
Festsektionen
Inga stora utsvävningar utom lite fasta kostnader, underskott på 2 073 kr i oktober tär inte så mycket på det ackumulerade resultatet som fortfarande är 132 699 kr.
Fotboll
Omsätter 92 393 kr i oktober och sedan nyår 853 065 kr. Tjejerna har jobbat på Västerås Hockeys läger och därmed fått del av intäkterna från det, 18 250 kr gick till dom.
Månaden ger ett plus på 30 034 kr vilket gör att underskottet sedan nyår med råge är "uppätet", nu visar man vinst 17 796 kr.
Fotboll
Hockey
Omsättning 127 724 kr i oktober och sedan nyår 894 167 kr. Här börjar publikintäkter och kioskintäkter märkas, i kioskens matematik ingår Pubens försäljning då man använder samma kassa och samma Swish.
Kostnaderna för nya dräkter har kommit så materialkostnaderna under månaden är hela 118 745 kr. Av förklarliga skäl ett underskott under månaden, 89 072 kr men fortfarande ett överskott sedan nyår på 38 139 kr. Men ny matchklocka är inte på plats..
Skidor och Gymnastik
Bägge går med stora vinster under månaden men det hänger delvis ihop med extraordinära intäkter, för skidor är det avgifter inför vasaloppet och dessa ska definitivt "flyttas över" på nya året inför bokslutet då vasaloppet går då. Och för Gymnastiken kommer aktivitetsavgifterna in nu.
Skidorna har ett överskott om 35 804 kr i månaden, 68 521 kr sedan nyår, Gymnastiken 10 153 kr respektive 12 721 kr.
//Staffan