Dela nyhet
Styrelsemötet, en kort sammanfattning, organisation?
Idag, 09:01 0 kommentarer

Sektionerna
Genomgång av sektionernas/kansliets verksamheter gjordes och festsektionen startar arbetet inför 2026 med dagens möte och man har i nuläget lite options på arrangemang som kommer ligga till grund för budget även om inte kontrakten kommer vara på plats då.
Fotbollen har 18 lag igång varav 4 på Skogsvallen, viss oro för lag och organisation inför 2026 vilket är normalt så här års.
Hockeyn kommer köra med 6 lag och Hockeyskolan med ca 50 krigare på isen och Disco med ca 80 på isen skapar framtidstro. Den stora frågan är hur man ska klara ekonomin och kunna presentera en budget som går ihop, allt hänger på en skör tråd och vi står o faller med bidrag från kommun. Ansökningar om bidrag inför nästa år ska vara inne denna månad och frågan är om vi får klara besked inför beslut av budget, eller rättare sagt, vi kan inte besluta budget utan besked. Vi gick på ett icke förankrat besked i fjol vilket skapade en divergens mellan budget och utfall.
Skidor har verksamheter igång trots avsaknad av snö men hoppas naturligtvis på en bra skidsäsong, mycket fokus nu på slutrapporter till Arvsfonden och SISU av projekt Multibana.
Gymnastiken drar igång och har fått ihop organisationen som kan hålla ca 90 barn i aktiviteter.
Ekonomin
Bokslutet för september är publicerat och vi har identifierat de tre poster vi inte hade koll på.
Under oktober har bidrag inkommit till några projekt vilket stärkt likviditeten så det är nu ca 1,2 miljoner, men alla pengar är öronmärkta för förbättringar och aktiviteter.
Vi har ju köpstopp, kan vi genomföra dessa investeringar? Svar JA, de medel som inkommit för specifika projekt kommer användas för dessa projekt. Pengarna som inkommer bokas upp som skuld på balansräkningen i enlighet med samma rutiner som Sörskogsfonden, bidrag till Multibanan mm. Det gör att vi hela tiden har koll på vad som inkommit och vilken andel vi förbrukat.
Häva köpstopp?
Styrelsen konstatera att vi trots den goda likviditeten inte har utrymme för att släppa på rådande köpstopp än. Summerar vi projekten plus den del av kommunens bidrag för el på konto 2979 som kommer resultatföras innan vi får nytt bidrag finns inte mycket kvar.
Budget
Ambitionen är att ha budgetförutsättningarna klara 22/10 till sektionerna och dom kommer innehålla en ökad "central kostnad". Fördelningen för det om 40/40/15/5 % ligger fast.
Sektionerna ska leverera sina budgetar till styrelsen senast 21/11, därefter sammanställer och beslutar styrelsen budgeten som går till Årsmötet, styrelsens möte för det sker 8/12.
Ska vi fortsätta att ha en solidarisk förening?
Styrelsen ägna en god stund till diskussion i frågan och konstaterar att sektioner och lag allt mindre ställer upp på det, man vill ha en "egen ekonomi" och vi har klubbar i vår omgivning som jobbar så. Då får sektionerna eller lagen, beroende på hur man organiserar det ansvara för sin egen ekonomi och när man betalt den avgift som gäller förfogar man över övriga medel, och får man inte ihop avgifterna läggs laget eller verksamheten ner vilket ju är nackdelen med att inte ha en solidarisk förening.
Vi konstaterade att det krävs både stadgeändringar och ett antal försäljningar från ÖIF till sektioner av ishall och andra faciliteter för att genomföra detta vilket är ett större projekt.
En enklare lösning via Alliansförening med central förvaltning av faciliteter försökte styrelsen få accept för att göra en djupare förstudie om 2021 men så blev inte fallet.
Alliansförening. underlag till förstudie 2021
//Staffan
Kommentarer