Dela nyhet
Fredrik Norstedt har lämnat oss!
10 sep, 14:32 14 kommentarer

Onsdagen den 3 september somnade Fredrik Norstedt in efter en tids sjukdom. Alldeles för tidigt, endast 58 år gammal.
Fredrik föddes den 11 november 1966 och växte upp i Östervåla tillsammans med sina föräldrar Margareta och Örjan samt med sina systrar Erika och Jessika. Det var också här i Östervåla som han blev kvar hela sitt liv. Fredrik bildade familj med Catarina Pentler, och tillsammans fick de tre söner – Ludvig, Viktor och Mille.
Redan i tidig ålder väcktes Fredriks stora intresse för ishockey. När han snörade på sig skridskorna för första gången så inleddes en lång och framgångsrik hockeyresa. Efter pojklagsåren tog han som 16-åring klivet upp i A-laget, där han blev en uppskattad och respekterad lagkamrat. Under årens lopp avancerade han både spelmässigt och i ansvar – och bar kaptensbindeln under flertalet säsonger.
En av de största stunderna i Fredriks hockeykarriär kom under säsongen 1991–1992, då Östervåla hockey tog steget upp till dåvarande division 1, motsvarande dagens Allsvenska. I den avgörande bortamatchen mot Tierp var ställningen länge oviss. Men i slutminuterna fick Fredrik en passning från Anders Pentler och satte pucken välriktat in i mål som gav Östervåla segern med 2–1. Glädjen efter slutsignalen var obeskrivlig – både på isen och bland alla tillresta Östervåla supportrar på läktaren.
Totalt spelade Fredrik över 400 matcher i A-lagströjan. När han till slut lade skridskorna på hyllan som spelare, fortsatte han att engagera sig i föreningen som tränare. Han tränade både ungdomslag och A-lag och ägnade större delen av sitt liv åt hockeyn – Aktiv i över 50 år som spelare och ledare.
Utanför ishallen var Fredrik även en mycket uppskattad lärare i Östervåla skola. Han hade en unik förmåga att se alla och sprida värme, både bland elever och kollegor och hade alltid glimten i ögat.
Fredrik var en fantastisk föreningsmänniska som under hela sitt liv arbetade och engagerade sig i Östervåla IF. Han lämnar efter sig ett stort tomrum, men också många fina minnen.
Tack Fredrik för allt du har gjort för föreningen och för oss i Östervåla.
// Östervåla Hockey
Kommentarer
Mimmie Stenborg 10 sep, 14:35
Älskade Fredde <3
Peter Gustafsson 10 sep, 14:36
😢 En fantastisk person på alla sätt, enorm förlust för världen.
Daniel Borgen 10 sep, 14:49
Nej men va fan , finns inga ord ❤️💙
Henric Björkman 10 sep, 15:07
❤️🙏😢
Peter Larsson 10 sep, 15:42
En stor idol som lämnat oss på tok för tidigt! Tack för alla minnen Fredde! ❤️
Evelina Carlsson 10 sep, 15:47
Det är verkligen så sorgligt och så förtidigt.❤️Har känt dig hela livet, genom brorsan, pappa, mina och dina grabbar! Vila i frid Fredde❤️
Olivia 10 sep, 15:58
Så omtyckt av alla! ❤️
Lars-Arne 10 sep, 17:35
❤️
Daniela Nilsson 10 sep, 17:51
❤️❤️ Du fattas mig och i vårt arbetslag ❤️❤️
Matte Johansson 10 sep, 19:07
Sorglig 😥
Matte Johansson 10 sep, 19:08
Sorgligt 😥
Pär Jansson 10 sep, 19:36
Fredde har alltid funnits på nåt sätt. Han förknippas för alltid med ÖIF och hockey. Han ställde alltid upp, fattades det en tränare så var Fredde där direkt! Han räddade ÖIF Hockey många gånger. Saknaden är enorm… Tänker närmast på hans familj och sorgen som råder inom ÖIF.❤️
Viktoria 10 sep, 20:25
Du lämnade oss alldeles för tidigt 💔 Vi hjälps åt att ta hand om Catta & pojkarna ♥️
Peeter Tiitus 11 sep, 09:38
Ofattbart. Tack Fredrik för att du inspirerar, och tack för all ishockey. Vi kommer att minnas dig.