Dela nyhet
Expo Stories i konkurs, drabbar ÖIF ekonomiskt!
3 okt, 12:13 0 kommentarer

Som framgår i UNT.se idag har bolaget Expo Stories försatts i konkurs. ÖIF har en fordran på dom i kundreskontran på 18 199 kr vilket nu får anses ha ett lågt, om ens något, värde. Det bokas nu om till osäkra fordringar så det inte finns med i resultatet vilket var fallet i söndags. Men vi bevakar möjligheten att få någon del i utdelning av konkursboet.
Vi har alltså fakturerat detta tidigare och jobbat med att driva in pengarna utan framgång. Detta innebär att resultatet jag presenterade måste skrivas ner med 18 199 kr.
Extra tråkigt nu när vi är mitt i återhämtningen av resultatet inför årsskiftet och naturligtvis tråkigt för fotbollsgänget som jobbat där förgäves.
Nu trilla vi ner till 309 394 kr i underskott igen men vi gör inget avkall på målet att komma till +-0 till nyår, det krävs bara lite tuffare åtgärder för att nå det.
//Staffan
Kommentarer