På gårdagens styrelsemöte var naturligvis pandemin en av punkterna och vi ska ha respekt för utvecklingen och vidta alla nödvändiga åtgärder för att minimera spridning.
Men vi måste samtidigt sätta planer för att få tillbaka full fart inom alla sektioner med ännu fler aktiva än före pandemin! För vi har en hög vaccinationsgrad och kommer naturligtvis även kunna hantera den fjärde vågen.
Därför avsätter styrelsen 100 000 kr från resultatet 2021 som sektioner, lag och aktiva kan söka medel ur för att aktivera fler utövare. Det kan handla om utrustning för dom som vill prova på, aktviviteter där man bjuder in ungdomar för att visa vad vi kan erbjuda eller annat som aktiverar ungdomar, det är bara fantasin som sätter gränser vad man kan hitta på!
Praktiskt går det till så att man skickar in sitt förslag och en enkel budget för att genomföra det. Styrelsen kommer utse de bidrag som vi bedömer ger bäst effekt och tilldela medel under 2022 för det. En enkel återrapportering hur det gick kommer självklart.
De avsatta 100 000 kronorna kommer alltså inte vara fördelade mellan sektionerna utan tilldelningen sker utifrån behov med målet att få så stor effekt som möjligt. Verksamheterna löper säsongsvis så vi kommer ta beslut löpande så alla ska få möjlighet att söka. Och medlen tas alltså ur resultatet och påverkar inte avsättningarna i Sörskogfonderna.
//Staffan