Ni har man fattat beslut om de 130 miljonerna som ska delas ut som kompensation för pandemin för perioden oktober-december 2021, det är 100 miljoner av det som går direkt till idrottsföreningar samt 30 miljoner till SDF (specialdistriksförbund).
Inga föreningar blir fullt kompenserade utan man fördelar de medel man har proportionerligt till hur ansökningarna ser ut, och man har med all rätt skärpt regler och kontroller, i vart fall upplevs det så. Ca 40 % av sökt belopp kommer betalas ut och vi erhåller 65 000 kr, och trots begränsningen är det mer än vad jag räknade med.
Detta avser egentligen förra året men då vi varit snabba och stänga det året och redan haft Årsmötet redovisas dessa på 2021, mer om det på nästa veckas månadsrapport.
Regeringen har även tilldelat stöd till RF för perioden jan - feb 2021, men sen finns inga medel tilldelade. Björn Eriksson, ordf RF, har naturligtvis framfört krav på mer medel under året då konsekvenserna för idrotten kommer pågå åtminstone till halvårsskiftet, och tillgång på vaccination är en ödesfråga för att klara hösten.
//Staffan
PS: En förhandstitt på enkäten säger att Ni vill ha fortsatt transparant arbete i ÖIF, därav denna rapport. Hela enkäten kommer senare.