Dela nyhet
Multibanan blir verklighet, den sista formalian fixas i helgen!
16 jun 2023 1 kommentar
Som alla känner till vid det här laget har projektgruppen gått i mål efter flera års kämpande med att få ihop till budgeten för att bygga banan. Det sista formalian kommer man jobba med i helgen för att kunna rekvirera medlen från Arvsfonden som är den största bidragsgivaren, tätt följd av Sala Sparbank och Heby Kommun, och naturligtvis en lång rad av andra sponsorer.
Styrelsen har löpande informerats och står helt bakom satsningen vilket protokollförts tidigare, på kvällens möte verifierar vi bara att vi beslutar enligt Skidsektionens protokoll från igår.
Från styrelsen vill vi skicka ett Stort Tack till Skidsektionen och Projektgruppen för deras enastående insats, och vi är hedrade att få skriva in i vårt protokoll att det sker, men vi kan inte ta på oss någon ära från deras insats!
För styrelsen
//Staffan
Kommentarer
Staffan Boman 17 jun 2023
Ett förtydligande, Kommunens bidrag till anläggningen avser skidstugan. De övriga sponsorerna är lokala företag som ställer upp oerhört bra. Ett Stort Tack till alla dom!